| Controller Type | Android, iOS |
|---|---|
| Maximum Media Size | 29.7 cm X 21 cm, 21 cm X 14.8 cm, 14.8 cm x 10.5 cm, 18.2 cm X 25.7 cm |
| Included Components | Toner Cartridges |
| Print media | Envelopes, Paper (plain) |
| Scanner Type | Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | 150 |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Sheet Size | 29.7 X 21, 21 X 14.8, 14.8 x 10.5, 18.2 X 25.7 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Warranty Type | Limited |
| Dual-sided printing | Yes |
| Duplex | Automatic |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | All In One |
| Control Method | Touch |
| Model Series | imageCLASS |
| Manufacturer | 3-30-2, Shimomaruko, Ohta-ku, Tokyo 146-8501, Japan, Canon Inc |
| Form Factor | All-in-One |
| Item Height | 36.8 Centimeters |
| Item Width | 37.4 Centimeters |
| Product Dimensions | 39 x 37.4 x 36.8 cm; 11 kg |
| Item model number | MF275dw |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Are Batteries Included | Yes |
| Manufacturer | Canon Inc |
| Item Weight | 11 kg |
Delivery across Madhya Pradesh: Tip Top Computers & PhotoGoods delivers across all major cities in Madhya Pradesh including Jabalpur, Satna, Rewa, Damoh, Sagar, Bhopal, Indore, Gwalior, Chhindwara, Narsinghpur, Umaria, Shahdol and all MP districts. Order online and get fast home delivery.




![MY PRINT L8050 | A4 Size 6 Color Wireless Colour Home Inkjet Printers | (Including 6 ColorInk) | PVC Card Print | Multicolor [WiFi] [Photo Printer] [PVC Card Printer] [with USB Cable]](https://tiptopgear.in/wp-content/uploads/2026/03/L8050-300x300.jpg)
