| Controller Type | Push Button |
|---|---|
| Maximum Media Size | 29.7 cm X 21 cm, 21 cm X 14.8 cm, 14.8 cm x 10.5 cm, 18.2 cm X 25.7 cm |
| Included Components | Toner Cartridges |
| Print media | Paper (plain) |
| Max Input Sheet Capacity | 150 |
| Sheet Size | 29.7 X 21, 21 X 14.8, 14.8 x 10.5, 18.2 X 25.7 centimetres |
| Maximum Black and White Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Warranty Type | Limited |
| Dual-sided printing | Yes |
| Max copy resolution colour | 2400 dpi |
| Max copy resolution black-white | 600 dpi |
| Duplex | Automatic |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Compatible cartridge | CRT 071 |
| Number of Trays | 1 |
| Model Series | imageCLASS |
| Printer Ink Type | toner |
| Manufacturer | 3-30-2, Shimomaruko, Ohta-ku, Tokyo 146-8501, Japan, Canon Inc |
| Form Factor | Printer |
| Item Height | 21.3 Centimeters |
| Item Width | 35.6 Centimeters |
| Product Dimensions | 28.3 x 35.6 x 21.3 cm; 5.6 kg |
| Item model number | imageCLASS |
| Manufacturer | Canon Inc |
| Item Weight | 5 kg 600 g |
Delivery across Madhya Pradesh: Tip Top Computers & PhotoGoods delivers across all major cities in Madhya Pradesh including Jabalpur, Satna, Rewa, Damoh, Sagar, Bhopal, Indore, Gwalior, Chhindwara, Narsinghpur, Umaria, Shahdol and all MP districts. Order online and get fast home delivery.





