Buy HP Victus 15-fa2703TX Online India – Best Price B7GP6PA
The HP Victus 15-fa2703TX (B7GP6PA) is an entry-level gaming laptop powered by 13th Gen Intel Core i5-13420H and NVIDIA RTX 2050 4GB. With 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD and a 144Hz FHD IPS display, it is one of the most affordable RTX gaming laptops available in India with MS Office 2024 pre-installed.
🎮 GPU: NVIDIA RTX 2050 4GB
- NVIDIA GeForce RTX 2050 4GB GDDR6 | Ray Tracing Support
⚡ Processor
- 13th Gen Intel Core i5-13420H — 8 Cores, 12 Threads, up to 4.6 GHz | 12 MB Cache
🗏 Display
- 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 144Hz Anti-Glare 300 nits
🧠 Memory & Storage
- 16 GB DDR4-3200 MHz (Upgradeable) | 512 GB SSD
🔌 Ports & Connectivity
- USB-C (DP + HP Sleep & Charge) | USB-C (Data) | 2x USB-A | HDMI 2.1 | RJ-45 | Audio Jack | Wi-Fi 6 | BT 5.3
🖥️ Software
- Windows 11 Home | MS Office 2024 | 1yr MS 365 Basic
Specification Table
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 15-fa2703TX (B7GP6PA) |
| CPU | Intel Core i5-13420H (13th Gen, up to 4.6 GHz) |
| GPU | NVIDIA RTX 2050 4GB GDDR6 |
| RAM | 16 GB DDR4-3200 MHz (Upgradeable) |
| SSD | 512 GB |
| Display | 15.6″ FHD 144Hz IPS 300 nits |
| OS | Windows 11 Home + MS Office 2024 + MS 365 Basic |
| Weight | 2.3 Kg | Mica Silver |
| Warranty | 1 Year HP On-Site |





