Buy HP Victus 15-fa2047TX Online India – i5-13420H RTX 3050A 1TB SSD Gaming Laptop
The HP Victus 15-fa2047TX (C2JN8PA) stands out with its massive 1TB PCIe Gen4 NVMe SSD — double the storage of most gaming laptops at this price. Powered by 13th Gen Intel Core i5-13420H (8 cores, up to 4.6 GHz) and NVIDIA RTX 3050A 4GB GDDR6, with 16GB DDR4 RAM and a smooth 144Hz FHD IPS display, it is perfect for gamers who need both performance and plenty of storage for games, videos and work files.
🎮 GPU: NVIDIA RTX 3050A 4GB GDDR6
- NVIDIA GeForce RTX 3050A 4GB GDDR6 | Ray Tracing | DLSS Support
⚡ 13th Gen Intel Core i5-13420H
- Intel Core i5-13420H — 8 Cores, 12 Threads, up to 4.6 GHz | 12 MB L3 Cache
💾 1TB PCIe Gen4 NVMe SSD — Double Storage!
- 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD — Store all your games, files and media
- 16 GB DDR4-3200 MT/s RAM (Upgradeable)
🗏 15.6″ FHD 144Hz IPS Display
- 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 144Hz Anti-Glare 300 nits 62.5% sRGB
🔌 Ports & Connectivity
- USB-C 5Gbps (DP 1.4a + HP Sleep & Charge) | USB-A 5Gbps (HP Sleep & Charge) | USB-A 5Gbps | HDMI 2.1 | RJ-45 | Audio Jack
- Wi-Fi 6 (802.11ax) 2×2 | Bluetooth 5.4
🖥️ Software
- Windows 11 Home | MS Office Home 2024 | 1yr MS 365 Basic | 3M PC Game Pass
🔋 Battery
- 52.5 Wh | HP Fast Charge | 150W Adapter | Weight: 2.3 Kg | Mica Silver
HP Victus fa2047TX Specification Table
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 15-fa2047TX |
| Part Number | C2JN8PA |
| CPU | Intel Core i5-13420H (13th Gen, 8C/12T, up to 4.6 GHz) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050A 4GB GDDR6 |
| RAM | 16 GB DDR4-3200 MT/s (Upgradeable) |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 144Hz 300 nits 62.5% sRGB |
| OS | Windows 11 Home + MS Office 2024 + MS 365 Basic |
| Battery | 52.5 Wh | HP Fast Charge | 150W |
| Ports | USB-C + 2x USB-A + HDMI 2.1 + RJ-45 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) 2×2 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Keyboard | Full-size Backlit + Numeric Keypad |
| Weight | 2.3 Kg | Mica Silver |
| Warranty | 1 Year HP On-Site |
Why Buy from Tip Top Store?
- ✅ 100% Genuine HP | 1 Year HP India On-Site Warranty
- 💾 1TB SSD — Double Storage Gaming Laptop India
- 🚚 Fast Delivery | Same Day Dispatch




