| Controller Type | Push Button |
|---|---|
| Maximum Media Size | 29.7 cm X 21 cm, 21 cm X 14.8 cm, 14.8 cm x 10.5 cm, 18.2 cm X 25.7 cm |
| Included Components | Printer, Powercord, user manual, Installation CD, 1 starter toner |
| Print media | Envelopes, Paper (plain) |
| Scanner Type | Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | 150 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 29 ppm |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Sheet Size | 29.7 X 21, 21 X 14.8, 14.8 x 10.5, 18.2 X 25.7 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Warranty Type | Limited |
| Colour Depth | 1 bpp |
| Dual-sided printing | Yes |
| Max copy resolution colour | 2,400 x 600 dpi |
| Max copy resolution black-white | 600 x 600 dpi |
| Duplex | auto |
| Hardware Interface | Ethernet, USB |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | All In One |
| Number of Trays | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | imageCLASS |
| Manufacturer | 3-30-2, Shimomaruko, Ohta-ku, Tokyo 146-8501, Japan, Canon Inc |
| Form Factor | All-in-One |
| Item Height | 27.1 Centimeters |
| Item Width | 37.2 Centimeters |
| Product Dimensions | 32 x 37.2 x 27.1 cm; 8.6 kg |
| Item model number | MF271dn |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Operating System | Chrome Os,Linux,Mac Os,Windows |
| Manufacturer | Canon Inc |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Weight | 8 kg 600 g |
Delivery across Madhya Pradesh: Tip Top Computers & PhotoGoods delivers across all major cities in Madhya Pradesh including Jabalpur, Satna, Rewa, Damoh, Sagar, Bhopal, Indore, Gwalior, Chhindwara, Narsinghpur, Umaria, Shahdol and all MP districts. Order online and get fast home delivery.





