| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen™ 5 7520U Processor 2.8GHz (6MB Cache, up to 4.3GHz, 4 cores, 8 Threads) |
| Neural Processor | E1504FA-NJ1505WS |
| Color | Mixed Black |
| Microsoft Office | Microsoft 365 Basic with 100GB Cloud Storage for 1 Year + Office Home 2024 with lifetime validity |
| Display | 39.62 cms (15.6) FHD (1920 x 1080) display having 16:09 Aspect Ratio || 60Hz Refresh rate || 250nits Brightness |
| Top case-material | Plastic |
| Graphics Card | AMD Radeon™ Graphics |
| Integrated GPU | AMD Radeon™ Graphics |
| Memory | 16GB LPDDR5 on board RAM |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Weight (kg) | 1.63 |
| Panel | FHD (1920 x 1080) |
| Color | Mixed Black |
| Length | 36.03 cms |
| Height | 1.79 ~ 1.79 cms |
| Depth | 23.25 cms |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| HDMI Port(s) | 1x HDMI 1.4 |
| Web Camera | 720p HD camera || With privacy shutter |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Software Included | MyASUS || GlideX |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Keyboard color | Black |
| Audio Technology / Speakers | SonicMaster || Built-in speaker || Built-in array microphone |
| I/O Ports | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) || 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) || 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) || 1x 3.5mm Combo Audio Jack || 1x DC-in |
| Security | McAfee® || BIOS Booting User Password Protection || Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Antivirus | McAfee® 1 year |
| Power | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
Delivery across Madhya Pradesh: Tip Top Computers & PhotoGoods delivers across all major cities in Madhya Pradesh including Jabalpur, Satna, Rewa, Damoh, Sagar, Bhopal, Indore, Gwalior, Chhindwara, Narsinghpur, Umaria, Shahdol and all MP districts. Order online and get fast home delivery.





