| Controller Type | ‎Push Button |
|---|---|
| Maximum Media Size | ‎29.7 cm X 21 cm, 21 cm X 14.8 cm, 14.8 cm x 10.5 cm, 18.2 cm X 25.7 cm |
| Included Components | ‎Printer, Powercord, user manual, Installation CD, 1 starter toner |
| Print media | ‎Envelopes, Paper (plain) |
| Scanner Type | ‎Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | ‎150 |
| Max Copy Speed (Black and White) | ‎29 ppm |
| Compatible Devices | ‎Smartphones |
| Sheet Size | ‎29.7 X 21, 21 X 14.8, 14.8 x 10.5, 18.2 X 25.7 |
| Maximum Black and White Print Resolution | ‎600 x 600 dpi |
| Warranty Type | ‎Limited |
| Colour Depth | ‎1 bpp |
| Dual-sided printing | ‎Yes |
| Max copy resolution colour | ‎2,400 x 600 dpi |
| Max copy resolution black-white | ‎600 x 600 dpi |
| Duplex | ‎auto |
| Hardware Interface | ‎Ethernet, USB |
| Ink Colour | ‎Black |
| Additional Printer functions | ‎All In One |
| Number of Trays | ‎1 |
| Total USB Ports | ‎1 |
| Model Series | ‎imageCLASS |
| Manufacturer | ‎3-30-2, Shimomaruko, Ohta-ku, Tokyo 146-8501, Japan, Canon Inc |
| Form Factor | ‎All-in-One |
| Item Height | ‎27.1 Centimeters |
| Item Width | ‎37.2 Centimeters |
| Product Dimensions | ‎32 x 37.2 x 27.1 cm; 8.6 kg |
| Item model number | ‎MF271dn |
| Connectivity Type | ‎Wi-Fi |
| Operating System | ‎Chrome Os,Linux,Mac Os,Windows |
| Manufacturer | ‎Canon Inc |
| Country of Origin | ‎Vietnam |
| Item Weight | ‎8 kg 600 g |
Canon Imageclass Mf271Dn All in One Monochrome 29Ppm Laser Printer with Duplex, Black
Original price was: ₹28,775.00.₹21,566.00Current price is: ₹21,566.00.






Reviews
There are no reviews yet.